Preuzimanje podataka s kartice vozača

Uz IB.TAHO dobivate besplatni programčić, alat za preuzimanje (“skidanje”, očitavanje) podataka s digitalnih kartica vozača, IB.TCR. Odrađuje upravo ono čemu je namijenjen – korištenjem standardnih čitača pametnih kartica (eng. smartcard reader), u Windows okruženju, omogućava preuzimanje podataka o vozaču i aktivnostima, zabilježenim na kartici vozača.

Radi se o rudimentarnom rješenju, prvom tog tipa dostupnom svima bez naknade…

tcr free gui

Međutim, daljnji razvoj (od 2010. nadalje) cjelokupnog sustava IB.TAHO, a vezano uz to i programa za preuzimanje podataka s kartica vozača, otvorio je neka dodatna pitanja. Naime, standardom je propisan sadržaj .ddd datoteka (format datoteke u koju se pohranjuju zapisi s kartice pri preuzimanju na računalo) – temeljem tog sadržaja programi za vođenje evidencije (naravno, osim IB.TAHO tu postoji niz drugih rješenja, no, koliko znam, naš softver je jedini proizveden u RH) obrađuju informacije, povezuju sa ostalim podacima (aktivnosti zabilježene na analognom tahografu, tj. taholistićima, evidencija slobodnih dana i Potvrda o aktivnostima) itd. Već prvo ponuđeno rješenje, besplatni IB.TCR, odrađuje tu funkciju – bitan i koristan sadržaj, evidentirane podatke o aktivnostima vozača, prebacuje s kartice u .ddd datoteku, koju potom učitavate u svoj program za vođenje evidencije…

Sigurnosni mehanizmi u zapisu podataka

No, postoji jedan mali ali… nebitan za same podatke, ali bitan za pridržavanje standarda i propisanih pravila. Naime, svi podaci o aktivnostima koji se bilježe na karticu mogu se pročitati i pohraniti u .ddd datoteku. Da bi se podržale neke sigurnosne preporuke, standard propisuje da je dio podataka dodatno zaštićen sigurnosnim mehanizmima – formira se tzv. sažetak (hash) podataka, te stvara digitalnih potpis, prema podacima o sigurnosnim ključevima koji su dostupni na samoj kartici (ovisi o izdavatelju i samom korisniku kartice, naravno). Teoretski, time se ugrađuje mogućnost kontrole nepromjenjivosti sadržaja – npr. greškom ili namjerno, softver prilagodi aktivnosti u .ddd datoteci – korištenjem ugrađenih (na karticu) mehanizama zaštite, takva situacija je onemogućena – digitalni potpis koji će se izraditi odgovara originalnim podacima, a ne naknadno izmijenjenim… Dovoljno da se detektira problem i datoteku proglasi nevažećom!

Nadalje, još je jedna bitna činjenica vezana uz preuzimanje podataka s kartice… Iako koristimo čitač pametnih kartica, takav uređaj u paru s karticom vozača ima mogućnost ograničene promjene podataka na samoj kartici – to je dozvoljeno za jednu jedinu namjenu – bilježenje točnog vremena preuzimanja podataka s kartice!

Besplatni IB.TCR nije uključivao rješenje nijednog od spomenutih problema – niti digitalno potpisuje sadržaj datoteke, niti na samoj kartici radi bilo kakve promjene (dakle, ne snima vrijeme preuzimanja na karticu).

Komercijalno rješenje – TCR.Pro

Neki od naših partnera, u RH i Danskoj, zatražili su izvedbu tih funkcionalnosti, pa smo i to odradili. Obzirom da se radi o partnerima koji uslužno odrađuju obradu aktivnosti vozača, nismo te funkcije ponudili manjim korisnicima jer smo smatrali da za to nema potrebe (i besplatni IB.TCR je dovoljan za vođenje evidencije, a važeći propisi ničim ne definiraju posebne uvjete za preuzimanje podataka…).

No, od nedavno, svim zainteresiranim kupcima i postojećim korisnicima sustava IB.TAHO ponudili smo TCR.Pro, programčić koji je zapravo unaprijeđena verzija IB.TCR-a, koja dodaje te dvije dodatne funkcionalnosti. Alat je ponuđen u kratkom roku, nakon što su neki od naših korisnika u inozemstvu (Poljska) naišli na neugodne situacije prilikom kontrole na cesti – provjeravano je vrijeme preuzimanja podataka, koje naravno nije uopće bilo promijeneno, pa je inspekcija sugerirala da se podaci nisu skidali na vrijeme (svakih 28 dana). No, sve je brzo razjašnjeno bez ikakvih posljedica, čim su u Poljsku poslane .ddd datoteke kao dokaz da su podaci očitani u roku…

Detalje možete pronaći na stranicama proizvoda. Cijene su 400 kn za nove korisnike, odnosno 250 kn za postojeće korisnike sustava IB.TAHO. Svim budućim kupcima sustava IB.TAHO TCR.Pro je uključen u IB.TAHO instalaciju, bez naknade (mogućnost korištenja na jednom računalu).

A analogni tahograf?

Kao što znate, analogni tahografi za pohranu aktivnosti koriste taholistiće – o tome kako očitavati podatke s taholistića pročitajte ovdje. Softversko rješenje za automatizirano očitavanje aktivnosti s listića je sastavni dio sustava IB.TAHO!

 

Digitalni tahografi – očitanje uređaja

Zakon i Pravilnik predviđaju obvezu preuzimanja (skidanja) podataka za digitalni tahograf najviše svaka tri mjeseca (dakle, ili svaka tri mjeseca ili češće treba provesti skidanje s digitalnog tahografa).

U ponudi nemamo uređaj kojim to možete obaviti, no možete provjeriti u servisu tahografa ili proizvođača tahografa. Radi se o uređaju koji se spaja na digitalni tahogra – pri tome morate umetnuti karticu tvrtke i postupak započinje prema uputama za uređaj. Rezultat je .ddd datoteka vozila, koju morate na zahtjev dostaviti inspekciji, odnosno arhivirati u firmi. Nema nikakvih zakonskih propisa koji bi tražili da se ta datoteka dodatno obradi ili analizira u tvrtki!

D-Box2 Actia skidanje s digitalnog tahografa

D-Box2 tvrtke Actia – uređaj za skidanje podataka s digitalnog tahografa

Analiza i čitanje podataka s digitalnog tahografa

Naš softver IB.TAHO podržava očitavanje .ddd datoteka preuzetih s tahografa (preporučamo uređaje za preuzimanje tipa Actia D-BOX) – podaci se vizualiziraju i omogućavaju potrebnu kontrolu + omogućen je izvoz u detaljnu XLS datoteku i obradu proračunskih tablice… Dakle, podaci koji inače nisu čitki bez dodatne obrade se pročitaju i svaki korisnik ih može pohraniti u Excel datoteku i pretraživati i analizirati po želji!

Digitalni tahografi – kartice vozača

Očitavanje podataka s kartica vozača standardnim smartcard čitačima (npr. uređaj za Internet bankarstvo). Uvođenje u evidencijski sustav s dva klika miša!

Više o tome pročitajte ovdje.